Wąwolnica

Wąwolnica to miejscowość położona nad rzeką Bystrą w województwie lubelskim, 6 km od Nałęczowa. Znajduje się na skraju Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i przechodzi przez nią trasa zabytkowej wąskotorowej Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej. Wąwolnica słynie z organizowanych nieprzerwanie od XV wieku cotygodniowych jarmarków.

Wąwolnica jest jedną z najstarszych osad w Małopolsce. Pierwsze ślady obecności ludzi pochodzą z epoki kamienia łupanego. Za legendarnego założyciela miejscowości jest uważany książę Krak, który utworzył tu swoją siedzibę. W XIII w. istniał tu gród obronny, który przed 1370 rokiem uzyskał prawa miejskie i stał się miastem królewskim. Panowanie Kazimierza Wielkiego to okres świetności Wąwolnicy. Został wybudowany zamek, kaplica królewska i mur obronny. Po pożarze miasta w 1567 r. zostało ono założone na nowo, przeniesiono je wówczas ze wzgórza kościelnego na obecne miejsce. W 1870 r. Wąwolnica utraciła prawa miejskie na skutek represji za wspomaganie powstańców styczniowych.

Wąwolnica noclegi to urozmaicony przyrodniczo teren, cisza, spokój i świeże powietrze to atuty Wąwolnicy, które stwarzają wymarzone warunki do wypoczynku. Do okolicznych atrakcji należą wyciągi narciarskie z ośrodkiem Nart-Sport Rąblów, kościół św. Wojciecha, młyn w Celejowie-Iłkach i kaplica Matki Bożej Kębelskiej.

Kazimierz Dolny jest prawdziwą perłą, należy do najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Jest też jedną z najbardziej znanych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w kraju. Poza turystyką, Kazimierz znany jest ze swoich związków ze sztuką. Wielu malarzy ma tu swoje galerie, pracownie, odbywają się tu też plenery malarskie.

Miasteczko posiada ogromną ilość obiektów i miejsc zabytkowych. Zabytki Kazimierza cechuje autentyzm, ich oryginalność to prawdziwa wartość miasta. Architektura nacechowana jest romantyką i czarem, które dla ludzi wrażliwych są niezwykle atrakcyjne i cenne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.