Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój jest uzdrowiskowym miastem położonym w Sudetach Zachodnich, dokładniej w Górach Izerskich na wysokości wahającej się od 450 do ponad 710 m n.p.m. Historycznie Świeradów zlokalizowany jest na Dolnym Śląsku, miasto sąsiaduje również z Czechami.

Świeradów – Zdrój jest miastem typowo uzdrowiskowym, położonym w Górach Izerskich, na wysokości 450-710 m n.p.m. Ta „perła uzdrowisk dolnośląskich” słynie m.in. ze swych tradycji wodolecznictwa. Znajdujące się tu źródła wód zdrojowych oraz złoża borowiny są z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu wielu dolegliwości takich jak np. choroby narządów ruchu, schorzenia reumatyczne, układu krążenia czy choroby typowo kobiece. Położenie Świeradowa – Zdroju z dala od zgiełku większych miast gwarantuje czyste powietrze i udany wypoczynek wśród zieleni.

Poza leczniczym charakterem Świeradów Zdrój to doskonałe miejsce do wycieczek w Góry Izerskie. Najbliższy wierch to Izerski Stóg (1107 m n.p.m.) – znajduje się tam schronisko. Dostać się na niego można idąc jednym ze szlaków górskich lub wjechać nowoczesną Koleją Gondolową, której dolna stacja znajduje się w Świeradowie Zdroju. Kolej funkcjonuje cały rok, wwożąc zimą narciarzy, a latem – turystów rowerowych oraz pieszych. W otoczeniu Izerskiego Stogu położony jest wierzchołek Smrek (1124 metrów). Z tej lokalizacji warto iść bardziej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do następnego schroniska – Chatki Górzystów.

Świeradów-Zdrój – zabytki:
*Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju
*Pijalnię wód mineralnych
*Zespół willowy w Świeradowie-Zdroju
*„Czarci Młyn” w Świeradowie-Zdroju (Czerniawa)
*Kościół pw. św. Józefa w Świeradowie-Zdroju

Świeradów-Zdrój – atrakcje turystyczne:
*Muzeum Górnictwa
*Mini Muzeum Szachów
*Pracownia Piernikowa
*Kolej gondolowa na Stogu Izerskim
*Punkt antygrawitacyjny w Świeradowie-Zdroju
*Izerski Park Ciemnego Nieba

W Świeradowie-Zdroju znajdują się szlaki turystyczne, które ciągną się przez całe Sudety. Najczęściej wybieranym przez turystów szlakiem jest ten prowadzący do Doliny Czarnego Potoku. Podróżnicy, którzy lubią krótkie spacery zazwyczaj wybierają Stóg Izerski lub Sępią Górę. Warto wybrać się do miejsc związanych z kulturą pogańską: do Babiej Przełęczy nazywanej także Polaną Czarownic, w której były pogańskie świątynie lub do kultowego miejsca – Ciemnego Wądołu.


Możliwość komentowania jest wyłączona.