Pieniny

Pieniny, zwłaszcza ich środkowa część, są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. O dużej popularności turystycznej Pienin decydują walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze tych gór, dostępność komunikacyjna oraz dobrze zorganizowana baza noclegowa i infrastruktura turystyczna. Dodatkowo na atrakcyjność Pienin wpływa występowanie kwaśnych, nasyconych dwutlenkiem węgla wód mineralnych nazywanych szczawami.
Pieniny noclegi domki, pokoje gościnne, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka to idealna baza wypadowa do:

  • Szczawnicy, Niedzicy, Czorsztyna, Pienin i Gorców
  • spływu Dunajcem tradycyjnymi tratwami, pontonami lub kajakami
  • miłośników grzybobrania
  • wycieczek rowerowych
  • sportów ekstremalnych (park linowy, quady, off –road)
  • narciarzy i snowboardzistów wyciągi
  • Jaworki Arena,
  • Szczawnica –Palenica,
  • Polana sosny Niedzica
  • Kluszkowce Czorsztyn Ski

Od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim, od południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiejna zachodzie zaś – z Kotliną Orawsko-Nowotarską oraz Pogórzem Spisko-Gubałowskim. Rozciągają się na długości ok. 30 km na wschód od przełomu Białki. Dwa przełomy Dunajca dzielą Pieniny na trzy części:
Pieniny Spiskie, między doliną Białki a przełomem Dunajca pod Niedzicą.
Pieniny Środkowe (Pieniny Właściwe), często określane po prostu jako Pieniny, od Niedzicy do Przełomu Dunajca między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą (w granicach Polski). Najwyższy szczyt Trzy Korony – 982 m n.p.m. (najwybitniejszy szczyt całych Pienin). Do Pienin Właściwych należy też położona całkowicie po słowackiej stronie Grupa Golicy,
Małe Pieniny – sięgające do doliny Popradu, najwyższy szczyt Wysoka (Wysokie Skałki; 1050 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem całych Pienin. Od Beskidu Sądeckiego oddziela je dolina Grajcarka i jego dopływu – Białej Wody.

Atrakcją turystyczną w Pieninach na skalę europejską jest spływ tratwami Przełomem Dunajca, gdzie możemy spokojnym spływem podziwiać malownicze otoczenie. Równolegle (po słowackiej stronie rzeki) biegnie też szlak pieszo-rowerowy zwany Drogą Pienińską. Interesujące są również ruiny zamku w Czorsztynie i gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy, a także drewniane kościółki w Grywałdzie, Dębnie Podhalańskim, kościoły w Krempachach i Frydmanie.

Pieniny noclegi z wyżywieniem, pokoje gościnne w malowniczych Pieninach, gdzie można miło spędzić czas weekendowy, wakacyjny i zimowy. Pieniny noclegi agroturystyka  w budynkach usytuowanym blisko ścieżki rowerowej nad Dunajcem, deptaku w Pieninach i przejścia na Słowację. W Pieninach znajdują się szlaki turystyczne Pienińskiego Parku Narodowego, wejście na Sokolicę, spływ Dunajcem. Do centrum i wyciągów Palenicy
Warto wspomieć, że po Zbiorniku Czorsztyńskim kursuje statek „Harnaś”, który wykonuje niespełna godzinne rejsy widokowe, oraz statki „Halny” i „Dunajec”, przewożące turystów pomiędzy zamkami w Niedzicy i Czorsztynie.

Pieniny noclegi, Szczawnica noclegi, Pieniny noclegi z wyżywieniem, noclegi Pieniny

Możliwość komentowania jest wyłączona.