Olsztynek

Olsztynek to miasto w północnej Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, leżące na Pojezierzu Olsztyńskim, około 30 km od Olsztyna i Nidzicy. Od 1359 roku posiada prawa miejskie.

Miasto jest doskonałym miejscem na wypoczynek. Dysponuje piękną przyrodą, licznymi trasami rowerowymi, rozległą bazą noclegową i gastronomiczną, a ponadto wyjątkowymi zabytkami, wśród których znajdziemy średniowieczny zamek, obwarowania z XV wieku, kościół ewangelicki z XIV wieku, Dom Mrongowiusza oraz Muzeum Budownictwa Ludowego.

Początki miasta związane są z komturem ostródzkim Guntherem von Hohensteinem. Z jego inicjatywy w latach 1349-1366 wzniesiono zamek, obok którego utworzyła się osada nazwana na cześć komtura. Założony na planie czworokąta zamek posiadał wieżę, mury obwodowe i kilka skrzydeł, a pod budynkami mieściły się sklepione piwnice. Twierdzę wybudowano jako siedzibę burgrabiego, ale już w 1410 rok mieszczanie oddali go we władanie króla Władysława Jagiełły. W XIX wieku została przekształcona w gimnazjum. Jego absolwentem był m.in. pierwszy laureat Nagrody Nobla z medycyny, Emil Behring. Obecnie budynek należy do Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

Okolice miasta są imponujące pod względem przyrodniczym. Olsztynek otaczają piękne krajobrazy, niezwykła przyroda i urokliwe jeziora. Jezior na terenie gminy znajduje się ok. 40. Miłośnikom bliskich spotkań z naturą polecamy zwłaszcza wycieczkę do rezerwatu przyrody. Do wyboru jest „Rzeka Drwęca”, „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce”, „Bagno Nadworskie” czy „Rezerwat Krajobrazowo-Geomorfologiczny Źródeł Rzeki Łyny im. Prof. Romana Kobendzy”.


Możliwość komentowania jest wyłączona.