Kraina Domów Przysłupowych

Kraina Domów Przysłupowych obejmuje obszar historycznych Łużyc. Dziś jest to trój styk Polski, Czech i Niemiec. Domów przysłupowych pozostało ok. 19 tysięcy, na polską stronę przypada ich zaledwie 600 sztuk. Nazwa Domy Przysłupowe pochodzi od drewnianych kolumn, słupów, które (zawsze) w parterze okalają izbę zrębową podtrzymują ciężar konstrukcyjny górnych partii budynku. Piętra domów są najczęściej wzniesione w konstrukcji ryglowej wypełnionej szachulcem tj. gliną i słomą. Szklarska Poręba noclegi zaprasza.

Na pierwszy rzut oka wyglądają na „zwykłe” domy szachulcowe. Przy bliższym spojrzeniu otwiera się zupełnie inny świat architektury przysłupowej, jedynej w swoim rodzaju na naszym Kontynencie, która dominuje na obszarze od Szwajcarii Saksońskiej przez Górne Łużyce i północne Czechy po Dolny Śląsk. Dla nadgranicznego regionu Niemiec, Czech i Polski powstało dodatkowe określenie – Kraina Domów Przysłupowych.

Domy przysłupowe najprawdopodobniej powstają od przełomu XV i XVI wieku. Wówczas zaczęto budować domy łączące w sobie zalety słowiańskiej konstrukcji zrębowej i przybyłej z głębi Niemiec techniki szachulcowej. Izba zrębowa została dodatkowo otoczona stojącymi „przy (niej) słupami”, na których spoczywa górna kondygnacja lub więźba dachowa.


Możliwość komentowania jest wyłączona.