Filmoteka Aktywnego Człowieka – Zakopane

Podczas Filmoteki Aktywnego Człowieka publiczność spotkała się z uczestnikami wyprawy na Shishapangmę oraz obejrzała znakomite filmy górskie w Zakopanem.

Samotny zjazd z ośmiotysięcznika na nartach Andrzeja Bargiela był głównym tematem . Gośćmi Filmoteki byli: Polak który poraz pierwszy  w historii zdobył na nartach wierzchołek  centralny ośmiotysięcznika Shishapangma oraz fotografik wyprawy Marcin Kin. Spotkanie poprowadził Kuba Brzosko – wicedyrektor Spotkań z Filmem Górskim.

Andrzej Bargiel to trzykrotny Mistrz Polski w skialpinizmie, rekordzista biegu na Elbrus. Wyprawa Shishapangma Ski Challenge  „Hic sunt leones”,

Można było obejrzeć „Exposed to Dreams” (reż. Alessandro Filippini, Marianna Zanatta, Włochy 2013 r.) – film Simone Moro,  włoskiego himalaisty.  Pokazano także obraz  „Autana” (reż. Alastair Lee, UK 2012 r.), który zdobył  Grand Prix tegorocznych 9.Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem.

Atrakcją były również konkursy z nagrodam
Organizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet Warszawski, Spotkania z Filmem Górskim, Centrum Europejskie UW.

Zakopane noclegi zaprasza do pięknego miasta

Zakopane to miasto leżące w Tatrach, w południowej Polsce. Jest to popularny ośrodek turystyczny, który przyciąga tysiące turystów z całego świata. Oprócz pięknych krajobrazów i górskich szlaków, Zakopane oferuje również bogatą kulturę, która wyróżnia to miasto spośród innych polskich miejscowości.

Tradycje kulturowe w Zakopanem wywodzą się z wielowiekowej historii regionu, który od zawsze był zamieszkiwany przez górali. Właśnie dzięki nim Zakopane zachowało swoją unikalną kulturę, która jest nadal żywa i kultywowana.

Oto kilka z elementów kultury Zakopanego:

  1. Sztuka ludowa

W Zakopanem tradycja sztuki ludowej jest bardzo silna. Miasto słynie z rzeźby w drewnie, haftu góralskiego oraz malarstwa na szkle. Wszystkie te dziedziny sztuki są charakterystyczne dla Zakopanego i mają swoje korzenie w tradycji góralskiej.

  1. Muzyka górali

Muzyka górali to jeden z najważniejszych elementów kultury Zakopanego. Charakteryzuje się ona specyficznym brzmieniem i rytmem, a wykonawcy zazwyczaj grają na tradycyjnych instrumentach, takich jak skrzypce, basy, klarnety i trąbki.

  1. Styl Zakopiański

Styl Zakopiański to charakterystyczny styl architektoniczny, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Charakteryzuje się on wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień, oraz ozdobnych elementów rzeźbiarskich i malarskich.