Tłumy w Tatrach, kolejki na Giewont

agroturystyka

atrakcje

podróże

turystyka

wczasy

Każdego roku Tatry noclegi w połowie lipca przeżywają najazd turystów. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy pogoda sprzyja górskim wędrówkom, a ruch na szlakach jest już tak duży, że pod wierzchołkiem Giewontu ustawiają się kolejki chętnych do wejścia na szczyt.

Spory ruch panuje także na drodze dojazdowej do Palenicy Białczańskiej, skąd rozpoczyna się szlak do Morskiego Oka. W godzinach przedpołudniowych tworzą się tam korki. Kierowcy szukają miejsca do parkowania i zdarza się często, że pozostawiają swoje samochody na poboczu drogi, utrudniając przejazd.

Sznur oczekujących turystów tworzy się także przed wejściem do kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Kuźnicach. W okolicach południa trzeba tam czekać nawet trzy godziny.

Warunki do uprawiania turystyki w noclegi Tatry są dobre, z wyjątkiem odcinków leśnych, gdzie szlaki nadal bywają mokre i błotniste. W wyższych partiach Tatr Wysokich w niektórych miejscach zalegają jeszcze niewielkie płaty starego, twardego śniegu. Wejście na taki płat grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem.

Planując wycieczkę w góry, trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków atmosferycznych, swoich możliwości i doświadczenia. Ciepłe ubranie, kurtka przeciwdeszczowa i dobre obuwie są niezbędne.

W przypadku zbliżającej się burzy należy jak najszybciej zejść ze szczytów i grani, opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych. W przypadku spotkania niedźwiedzia na górskich szlakach, przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego radzą, aby wolno i spokojnie oddalić się od zwierzęcia.


Możliwość komentowania jest wyłączona.