Szlak żółty: Przełęcz Krzyżne – Czerwony Staw Pańszczycki – Murowaniec

Przełęcz Krzyżne położona jest 2112 m n.p.m. Z przełęczy otwiera się wspaniała panorama Tatr Wysokich z Gerlachem, Krywaniem, Rysami, ścianą Hrubego Wierchu oraz położonym kilkaset metrów niżej Wielkim Stawem. Niezwykle interesująco wygląda zestawienie kolorytu Doliny Pięciu Stawów oraz Doliny Roztoki, z ponurymi i surowymi urwiskami przykuwającymi uwagę po stronie Doliny Pańszcycy. Małe Ciche noclegi zaprasza.

Schodząc z przełęczy szlak szybko obniża się i po około 30 minutach sprowadza na dno zasłanej rumowiskami skalnymi Doliny Pańszczycy. Dolina urzeka niezwykłą ciszą, spokojem i mrocznym klimatem z rzadka zakłócanym odgłosem spadających kamieni. Ponad szlakiem wznoszą się surowe i groźne urwiska Buczynowych Turni, wśród których można niekiedy wypatrzeć turystów pokonujących Orlą Perć. Szczególnie groźny i wysokogórski charakter ma południowa część doliny skryta za grzbietem opadającym ku wzniesieniu Wielkiej Kopki. Po obejściu Wielkiej Kopki szlak przewija się na prawą stronę doliny. Przy dobrej pogodzie ze szlaku można obserwować oddalony o kilkadziesiąt kilometrów masyw Babiej Góry. Zataczając łuk ścieżka doprowadza wkrótce do Czerwonego Stawku Pańszczyckiego (1654m). W okresach suszy staw dość często dzieli się na mniejsze zbiorniki. Jeżeli skończyło nam się picie to mamy okazję, by uzupełnić zapasy wody.

Niedaleko za stawem dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Żółty szlak wiedzie dalej do Murowańca. W kierunku schroniska Murowaniec prowadzą znaki zielone odbijające w lewo. Szlak przedziera się przez kosodrzewinę, a płynący ścieżką strumyk zostaje zastąpiony przez wystające korzenie skutecznie utrudniające płynny marsz. W prześwitach otwiera się uroczy widok na Dolinę Suchej Wody. Po kilkudziesięciu minutach ścieżka dochodzi wreszcie do żółtego szlaku z Doliny Pańszczycy i razem z nim, idąc pod górę doprowadza do drogi z Doliny Suchej Wody. Po kilku chwilach ukazuje się przed nami schronisko Murowaniec (1505m).


Możliwość komentowania jest wyłączona.