Sopot

Sopot to miasto nad Zatoką Gdańską usytuowane na Pobrzeżu Gdańskim pomiędzy Gdańskiem a Gdynią, z którymi wspólnie tworzy Trójmiasto. Sopot to nie tylko modne uzdrowisko i kurort nad Morzem Bałtyckim. To tutaj co roku w sierpniu odbywa się przebojowy konkurs piosenki Sopot Festival w Operze Leśnej.

Nazwa miasta ma słowiańskie korzenie. W języku prasłowiańskim „sopot” oznaczał po prostu „potok” lub „źródło”, a mianem tym określano rzeki lub miejscowości nad nimi położone. Ciekawostką jest, że nazwa ta jest popularna także w innych krajach, np. w Serbii, gdzie mieści się aż 7 Sopotów.

Dumą i symbolem miasta jest naturalnie słynne molo mierzące ponad 500 m długości. To najdłuższe drewniane molo w Europie powstało blisko dwa stulecia temu, w roku 1823, a obecny kształt został mu nadany w roku 1928 w ramach świętowania 100-lecia jego istnienia i 25-lecia miasta Sopot. Aktualnie przy końcu pomostu znajduje się przystań jachtowa i przystanek tramwaju wodnego płynącego z Gdańska na Hel.

Pierwsza wzmianka o Sopocie pochodzi z roku 1283 kiedy to miasteczko rybackie o tej nazwie zostało podarowane cystersom oliwskim przez księcia pomorskiego Mściwoja II.
Zarządzali oni tą miejscowością przez prawie 500 lat. Pod koniec wieku XVIII wybudowano tu pierwszy domek letniskowy i od tego momentu rozpoczął się szybki rozwój Sopotu. W 1823 r. powstało tu uzdrowisko, następnie tor do wyścigów konnych. Oba te obiekty w krótkim czasie zdobyły niezwykłą popularność. Rok 1901 to rok uzyskania przez Sopot praw miejskich. W ostatnim czasie miasto znacząco rozwinęło również swoją infrastrukturę turystyczną, a także zostało gospodarzem m. in. takich letnich festiwali jak Sopot Film Festival czy Literacki Sopot.

W Sopocie na uwagę zasługują także teatr na plaży, sztuczne lodowisko przy molo, aquapark, kręgielnia przy aquaparku, szkółki jeździeckie na Hipodromie, tor gokartowy KartCenter, galeria kultury multimedialnej Sopoteka, państwowa galeria sztuki, muzeum figur woskowych, Sopockie Błonia, skansen archeologiczny Grodzisko Sopot oraz wiele, wiele innych.


Możliwość komentowania jest wyłączona.