Smerek

Smerek to wieś i osada letniskowa w dolinie Wetlinki, u podnóża góry Smerek.
Wieś podkarpacka należąca do gminy Cisna.
Smerek znajduje się przy samej obwodnicy bieszczadzkiej stanowiąc idealną bazę wypadową w Bieszczady Wysokie.  Swą ciekawą nazwę zawdzięcza świerkowi, a dokładnie jego słowackiej nazwie – smerk. Wioska usytuowana jest na wysokości 644 m n.p.m
Smerek jest przedłużeniem na zachód grzbietu Połoniny Wetlińskiej.
W Smereku prowadzone są poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego. Działa kilka wież wiertniczych.
Wieś lokowano przed 1529 r. na prawie wołoskim w dobrach Kmitów. W 1614 r. miejscowy kniaź Petro zorganizował bandę złożoną z 98 tołhajów, z którą napadł na własną wieś i miejscowy dwór, niszcząc je prawie doszczętnie .
Smerek nazywany niegdyś przez miejscową ludność Wysoką lub Ścianą to jeden z najbardziej popularnych bieszczadzkich szczytów.
Smerek ma bardzo charakterystyczny kształt. Wierzchołek ma formę dwóch równoległych grzęd rozdzielonych obniżeniem w kształcie litery U tzw. rowem grzbietowym lub szczeliną tensyjną. Zbudowany jest z twardych piaskowców i łatwo erodujących łupków ilastych.

Smerek słynie z pięknych grechotów zwanych też gorganami lub gołoborzami. Pola rumowiskowe znajdujące się pod szczytem powstały w czasie zlodowaceń w plejstocenie i na początku holocenu.
Przez Smerek przebiega główny szlak beskidzki oznakowany kolorem czerwonym. Wchodzimy na niego z miejsca położonego pomiędzy wsią Smerek i Kalnica.
W Smreku na niższym wierzchołku w 1976 roku został ustawiony metalowy krzyż, który upamiętnia 600 lecie Diecezji Przemyskiej. Z krzyżem wiąże się mit rozpowszechniany od czasu jego postawienia – jakoby miał on upamiętniać turystę rażonego piorunem na szczycie. Tymczasem mit miał przysłonić prawdziwą intencję gdyż zachodziła obawa, że władze komunistyczne krzyż usuną.

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.