Białka Tatrzańska położona jest w dolinie rzeki Białki

Przyjedź do Białki Tatrzańskiej na IV edycję niezwykle popularnej „Goniacki”. W najbliższą sobotę 13 lipca będzie można po raz kolejny poczuć unikalny klimat tego górskiego biegu w góralskiej oprawie. Uczestnicy pobiegną lokalnymi drogami szutrowymi, ścieżkami leśnymi i trasami zjazdowymi ośrodka. Impreza rozpocznie się półmaratonem górskim „Hotel Bania Goniacka Het Na Grapę” o godzinie 8:00.

Na trasie czekają takie przeszkody jak głębokie wąwozy, a może i stado owiec, a także urokliwe strumyki, które uprzyjemnią bieg. Drugi z biegów „NUTREND Dycha Cy nie Dycha” ruszy o godzinie 16:00 ze szczytu Kotelnicy. Trasa biegnie Drogą Królewską, trasami narciarstwa biegowego ośrodka, a kończy ją 1,5-kilometrowy zbieg. O godzinie 11:00 zostanie otwarta Strefa Smarkocy z animacjami, biegami dla dzieci, Monsterrollerami i wieloma innymi atrakcjami.

Białka Tatrzańska leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska. Na stałe mieszka w niej ok. 2 200 mieszkańców.

Miejscowość położona jest w dolinie rzeki Białki, na wysokości ok. 650 – 725 m n.p.m., w Karpatach Wewnętrznych na pogórzu Spisko – Gubałowskim, u stóp Wysokiego Wierchu (952 m n.p.m.) i Kotelnicy (918 m n.p.m.).. Położone najbliżej Białki Tatrzańskiej inne podhalańskie miejscowości to Bukowina Tatrzańska, Czarna Góra oraz Groń.

Białka Tatrzańska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości turystycznych regionu, szczególnie ze względu na dobrze rozwiniętą sieć wyciągów i tras narciarskich oraz nowoczesny kompleks basenów termalnych. Rokrocznie rozwija się oferta turystyczna Białki Tatrzańskiej

Nazwa Białka Tatrzańska pochodzi od nazwy rzeki Białki. Rzeka z kolei wzięła swoją nazwę od białych kamieni zalegających na jej dnie, nadających wodzie jasny kolor.

Białka Tatrzańska leży w pewnym oddaleniu od Tatr, co jednak nie przeszkadza w organizowaniu z niej wycieczek w najpiękniejsze polskie góry.

Najbliżej znajdujące się wejścia do TPN to:

  • Wierch Poroniec
  • Łysa Polana
  • Zazadnia
  • Brzeziny
  • Cyrhla
  • Jaszczurówka

Z powyższych wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego można udać się na wiele ciekawych i różnorodnych wycieczek. Z Łysej Polany możemy udać się na wycieczkę najbardziej obleganym szlakiem w Tatrach – nad Morskie Oko, nad Czarny Staw pod Rysami, Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasowy Wierch itd.), do Doliny Pięciu Stawów (i dalej przez Zawrat na Świnicę lub Orlą Perć – trasy trudne dla zaawansowanych).

Ponadto w bezpośredniej okolicy Białki Tatrzańskiej znajdują się liczne ścieżki spacerowe i rowerowe, między innymi:

  • Ścieżka przez Kotelnicę
  • Przełom Białki
  • Szlak rzez Szaflary, Gronków i Nową Białą
  • Szlak przez Nową Białą, Trzybsz i Czarną Górę

Po biegach odbędzie się, rozdanie oryginalnych upominków oraz uroczysta dekoracja zawodników.


Możliwość komentowania jest wyłączona.